Pirat Sınıfı

pirat_form.gif

Alman tekne tasarımcısı Carl Martens tarafından 1930'ların sonunda tasarlanmış olan Pirat modeli, günümüzde aktif yarışı düzenlenen en eski modellerden biridir. 5 metrelik boyu ve 1,6 metrelik genişliği ile 2 kişi tarafından kullanılan Piratta 7,28 m2 yüzey alanına sahip bir ana yelkene ek olarak 2,72 m2'lik bir de flok bulunur. Orijinal tasarımı uyarınca ahşaptan imal edilen pirat, 1960'lardan beri fiberglas olarak da imal edilmekte olup; sınıf kuralları uyarınca kevlar ya da karbon-fiberden imal edilmesi yasaklanmıştır.

Ülkemize 1950'lerin ilk yıllarında gelen pirat, büyük ilgi görmesi üzerine örneği üzerinden çoğaltılmış; bu yıllarda kurulan pirat takımlarımız Avrupa'da katıldıkları yarışlardan 1.'lik ve 2'likler elde etmeyi başarmışlardır. Türkiye'de yelken sporunun da hızla geliştiği ve Türkiye Yelken Federasyonunun kurulduğu (1957) bu yıllara tanıklık etmiş bir modeldir pirat.

Ankara Yelken Kulübü, pirat sınıfında da eğitim vermektedir. Sizler de temel eğitiminizi tamamladıktan ve yeterlik kazandıktan sonra, bu nostaljik tekne ile tarihin derinliklerinden günümüze yelken açabilirsiniz.

İlgili Adresler: